SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading

Therapies

e appointment
Omuz Rehabilitasyonu
Omuzda Rotator Cuff Yırtıkları Sonrası Rehabilitasyon:

Cerrahi Dışı Tedavi Rehabilitasyonu

Cerrahi gerektirmeyen bir yırtığınız bile olsa uygulamanız gereken bir egzersiz programınız olacaktır. Fizyoterapistiniz, normal omuz fonksiyonlarınızı geri kazanmanız için size özel bir program belirleyecektir. Genel duruş ve omuz dizilimi için egzersizler verecektir. Rotator manşet grubunun gücünün arttırılması ve omuz çevresi diğer kaslar arası dengenin sağlanması çok önemlidir. Ayrıca omzunuzdaki problemlerin ilerlememesi için günlük aktivitelerinizde yapmanız gereken değişiklikler hakkında da bilgi verilecektir.

Cerahi Tedavi Sonrası Rehabilitasyon

Rotator manşet cerrahisi sonrası rehabilitasyon yavaş bir süreçtir. Terapi periyodu 2-3 ay sürmekte tam düzelme ise 6 ayı bulmaktadır. Omuzda erken dönemde aşamalı olarak hareketi sağlamak ve arttırmak önemlidir. Fakat iyileşmekte olan dokuları koruma açısından dengeli bir rehabilitasyon programı uygulamak gerekmektedir. Bu zaman için de fizyoterapistinizle sürekli iletişim halinde olmanız gerekmektedir.

Cerrahi sonrası yaklaşık 4 haftalık bir süre içinde ameliyatlı omzunuzu korumak için omuz-gövde askısı takılır. Cerrahi sonrası erken dönemde ağrı ve şişliği azaltmak için soğuk uygulama ve elektrik stimulasyon kullanılabilir.

Artroskopik yani kapalı olarak uygulanan cerrahi prosedürlerden sonraki rehabilitasyon hızlı ilerler. Öncelikle hareket açıklığına yönelik egzersizler ile başlanılıp sonrasında germe - güçlendirme egzersizleri ile devam edilmektedir. Çok kısa zamanda çok fazla egzersiz yapmama konusunda dikkatli olmanız gerekmektedir. Bunun için egzersizleri gün içine yaymanız uygun olacaktır.

Omuzun ön kısmındaki kasların kesildiği açık cerrahiler sonrası rehabilitasyon ise daha yavaş seyretmektedir. Pasif egzersizler ile başlanılır ve bu pasif egzersizler sırasında omzunuz hareket ettirilir fakat kaslarınız aktif olarak kasılmasına müsaade edilmez. Fizyoterapistiniz omzunuzu kibarca hareket ettirir ve kolunuzu hafifçe gerer. Ayrıca fizyoterapistiniz size bu pasif hareketleri evde nasıl yapacağınız konusunda bilgi verecektir.

Aktif terapi dönemi 3-4. Haftada başlar. Bütün hareket aralığında hastaların kendi kas gücünü kullanmaya başladıkları dönemdir. Hafif izometrik güçlendirici egzersizler ile başlanılıp 6.haftada daha aktif güçlendirici egzersizlerle devam edilmektedir. Egzersizler; rotator manşet ve omuz çevresi kaslarının kuvvetini arttırmaya odaklanırken varsa eklem hareketlerindeki kısıtlılığı açmak için germe egzersizlerine de başlanılabilmektedir..

Ayrıca egzersizleri günlük yaşantınıza adapte etmek ve omzunuzun tekrar sakatlanmaması için iş yaşamınızda veya spor aktiviteleriniz esnasında yapabileceğiniz egzersizler de fizyoterapistiniz tarafından size gösterilecektir. İşiniz sırasında omzunuzu konforlu bir şekilde kullanabilmeniz için önerilerde de bulunulmaktadır. Herhangi bir problem yaşamamanız için ilerideki dönem için de hareketlerinizle ilgili bilgiler fizyoterapistinizce size aktarılacaktır.

Subakromial Sıkışma İmpigement Sendromu Rehabilitasyonu

Cerrahi Dışı Tedavi Rehabilitasyonu

Cerrahi tedavi gerektirmeyecek vakalarda omuz ve rotator manşet grubu kasları güçlendirme ve germe egzersiz programı verilir. Bu kasların güçlenmesi omuz ekleminde stabiliteyi arttırır. Ayrıca fizyoterapistiniz, omzunuzdaki problemlerin ilerlememesi için günlük aktivitelerinizde yapmanız gereken değişiklikler hakkında bilgi verilecektir. Unutmayın ki alınabilecek basit önlemler impigement sendromu semptomlarının azalmasında oldukça faydalıdır.

Cerrahi Tedavi Sonrası Rehabilitasyon

Omuz açık cerrahisi sonrası rehabilitasyon yavaş ilerlemektedir. Rehabilitasyon dönemi birkaç hafta sürmekteyken tam düzelme 2-3 ayı bulabilmektedir. Omuzda erken dönemde hareketi sağlamak ve arttırmak önemlidir. Bu yüzden aktif erken harekete başlanılır. Fakat iyileşmekte olan dokuları koruma açısından dengeli bir rehabilitasyon programı uygulamak gerekmektedir. Bunun için fizyoterapistinizle iletişim halinde olmanız faydalı olacaktır.

Cerrahi sonrası birkaç gün omuzu korumak için kol-gövde askısı takılabilmektedir. Cerrahi sonrası erken dönemde ağrı ve şişliği azaltmak için soğuk uygulama ve elektrik stimulasyon da kullanılabilmektedir.

Artroskopik yani kapalı cerrahi prosedürlerin açık cerrahiye üstünlüğü rehabilitasyonda da öne çıkar. Artroskopi sonrası rehabilitasyon hızlı ilerlemektedir. Hareket genişliğini sağlayan egzersizler ile başlanılıp germe - güçlendirme egzersizleri ile devam edilmektedir. Çok kısa zamanda çok fazla egzersiz yapmama konusunda dikkatli olmak egzersizleri gün içine yaymak gerekmektedir.

Omuzun ön kısmındaki kasların kesildiği ameliyatlar sonrası rehabilitasyon yavaş seyreder. Pasif egzersizler ile başlanır. Pasif egzersizler sırasında omzunuz fizyoterapistiniz tarafından hareket ettirilir. Kaslarınızın aktif olarak kasılmasına müsaade edilmez. Fizyoterapistiniz omzunuzu kibarca hareket ettirir ve kolunuz gerer. Ayrıca fizyoterapistiniz size bu pasif hareketleri evde nasıl yapacağınız konusunda bilgi verip size bir ev egzersiz programı verecektir.

Aktif terapi dönemi 3-4. Haftada başlar. Bütün hareket aralığında kendi kas gücünüzü kullanmanıza müsaade edilir. Hafif izometrik güçlendirici egzersizler ile başlanılıp 6.haftada aktif güçlendirici egzersizlere başlanılmaktadır. Egzersizler; rotator manşet ve omuz çevresi kaslarının kuvvetini arttırmaya odaklanmalıdır.

Ayrıca egzersizleri günlük yaşantınıza adapte etmek ve omzunuzun tekrar sakatlanmaması için iş yaşamınızda veya spor aktiviteleriniz esnasında yapabileceğiniz egzersizler de fizyoterapistiniz tarafından size gösterilecektir. İşiniz sırasında omzunuzu konforlu bir şekilde kullanabilmeniz için önerilerde de bulunulmaktadır. Herhangi bir problem yaşamamanız için ilerideki dönem için de hareketlerinizle ilgili bilgiler fizyoterapistinizce size aktarılacaktır.

Medical Departments