SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading

Therapies

e appointment
Obesity Rehabilitation

Obezite vücutta yağ oranının aşırı derecede artmasına bağlı, kilo alımıyla ortaya çıkan, çevresel etkiler, yeme-içme alışkanlıkları ve tüketilen gıdalarla tetiklenen genetik yapıya sahip kronik bir rahatsızlıktır. Vücut ağırlığındaki fazlalığın koroner kalp hastalıkları, tip 2 diyabet, inme (beyin damarlarının tıkanması sonucunda gelişen felç), uyku apnesi, osteoartrit ve sosyal izolasyon gibi ciddî hastalıklarla olan ilişkisi bilimsel çalışmalarla ispatlanmıştır. Obezite geleneksel yöntemler ile tedavi edilebilen basit bir fazla kilo sorunu değildir, yüksek sağlık riskleri taşıyan ciddî bir klinik hastalık ve tehlikeli bir toplumsal sağlık sorunudur. Obezite rehabilitasyonunda hasta, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzman hekiminin başkanı olduğu bir ekip tarafından değerlendirilir. Hastalığa ve hastaya özgü rehabilitasyon programlarıyla kişinin hem kontrollü kilo vermesi sağlanır hem de kilo nedeniyle azalmış veya kaybedilmiş kas-iskelet fonksiyonları eski haline geri döndürülür. Hastanın obeziteye bağlı oluşan kardiyak, eklem ağrıları ve şeker hastalığının gelişiminin engellenmesi sağlanmaktadır.

Obezitenin Belirlenmesi

Obezite beden kitle indeksi(BMI) ile hesaplanır. Vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun (m) karesine bölünmesiyle elde edilir. Sağlıklı bir bireyin vücut kitle indeksi 18.50 – 24.99 kg/m2 sınırları içerisinde olmalıdır.

 • BMI 20-25kg/m² normal
 • BMI 25-30kg/m² hafif obez – Grade I
 • BMI 30-35kg/m² ılımlı obez – Grade II
 • BMI 35-40kg/m² aşırı obez – Grade II
 • BMI ›40kg/m² morbid obez – Grade III

Obezite Tedavisi

Günlük yaşamda bireylerin yaşa, cinsiyete, mesleklerine, genetik ve fizyolojik özelliklerine ve varsa hastalık durumuna göre değişen günlük enerjiye ihtiyacı vardır.

 • Beslenme:
  Yeterli ve dengeli beslenme olacak şekilde bir beslenme programı çizilmeli, bireye doğru beslenme alışkanlığı kazandırılmalı ve bu alışkanlığın devam ettirilmesi sağlanmalıdır.
 • Egzersiz:
  Günlük yaşam içerisinde kas ve eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen, kalp ve solunum hızını arttıran ve farklı şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan her türlü değişik aktivite yapılabilinir. enerji harcamasını artırırken yaralanma riski en düşük düzeyde tutulmalı ve önerilen egzersiz programı, bireye özgü, eğlenceli, uygulanabilir ve bireyin günlük yaşam alışkanlıkları ile uyumlu olmalıdır.Obez bireylerde egzersiz ;kas kütlesini koruyarak yağ dokusunu azaltır,diyet tedavisini destekleyerek sağlıklı zayıflamaya yardımcı olur,tekrar eski kiloya dönmeyi engeller,kan şekeri kontrolünü sağlar,kolesterolü düzenler,kan basıncı düşürür ve kardiyovasküler hastalık ve inme kaynaklı ölüm riskini azaltır,kalın bağırsak ve meme kanseri riskini azaltır,kemik, kas ve eklemlerinizi sağlıklı gelişimini sağlar,öz güveni artırır.
 • Davranış:
  Yeme ve fiziksel aktivite ile ilgili olumsuz davranışları olumlu yönde değiştirmeyi olumlu yaşam biçimi haline gelmesini amaçlar.

Medical Departments